Esinejad

TEDxTallinn 2014 tuleb jätkuvalt ja tavapäraselt kõrgelennuline ja tiivustav – lavale astub terve plejaad vaimustavaid kõnelejaid. Eesriiet veidi paotades võib öelda, et näha ja kuulda saab nii uut tüüpi tuuleenergia jõul liikuvast ülikergest maismaakulgurist kui ookeani naftareostust koristavast seilavast robotist. Juttu tuleb veel kaduvatest keeltest ja nende päästmisest, unest ja ilmsist, matemaatikast, maailma muutmisest fotograafina, eesti rahvapärimusest ja ehk ka Kalevipojast. Publiku ette tuuakse lisaks interaktiivne linnaplaneerimine, nanoosakeste head ja vead ning veel mitmed põnevad teemad, millest peagi rohkem teada saab.

 

TEDxTallinn 2014 toob lavale üle tosina kõneleja, keda siin järjest tutvustama hakkame:

Eva Koff

Eva Koff

Eva Koff on eesti kirjanik ja tõlkija, kes lisaks loomingulisele tööle tegutseb juba aastaid ka prantsuse keele õpetajana. Suurem osa tema senisest kirjanduslikust loomingust on suunatud kõige väiksematele lugejatele.

Eva on õppinud Tartu Ülikoolis prantsuse keelt ja kirjandust. Tema esimene näidend „meie isa“, mis sai 2001. aastal Eesti Näitemänguagentuuri näidendivõistlusel I preemia, on samuti kantud ühest Prantsusmaal aset leidnud traagilisest loost. Järgmised näidendid on aga kirjutatud lastele või noortele. Eva lugudega on üles kasvanud juba päris suur hulk lapsi, sest just tema loodud on nii menuka raadiosaate „Mina lood“ jutud kui paljud ETV lastesaate „Lastetuba“ lood.

Lisaks lastesaadetele on tema sulest ilmunud ka raamatud „Kust tulevad vastused?“, „Mirr“ ja „Keerutädi“. Laste mõttemaailma ja fantaasia mõistmist on Eva kõvasti harjutada saanud nii koolis õpetajana kui kodus oma nelja last kasvatades.

Juhan Aru

Juhan Aru

Juhan Aru on noor Eesti matemaatik, kes on üks ootamatult ülimenukaks osutunud „Matemaatika õhtuõpiku“ autoritest. Raamat kogus suure toetuse Hooandja keskkonnas ning selle esimene trükk müüdi läbi välgukiirusel.

Ehkki Juhan sai keskkooli lõputunnistuse Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumist, on kõrghariduse otsingud ja teaduslik uudishimu viinud teda õppima juba nii Saksamaale, Suurbritanniasse kui Prantsusmaale. Cambridge’i mainekas Trinity College’is omandas Juhan matemaatikas magistrikraadi ning jätkas seejärel magistriõpinguid Pariisis eluteaduste erialal (advanced life sciences). Nüüdseks on temast saanud Lyoni ülikooli matemaatikadoktorant.

Matemaatika populariseerimine ning selle sidumine „päris“-eluga on Juhani jaoks olnud loomulik viis oma huvide jagamiseks: ta on tegelenud õpilaste matemaatikaolümpiaadiks ettevalmistamisega Treffneri gümnaasiumis ja Tartu Ülikooli Teaduskoolis, tõlkinud matemaatika-alaseid tekste ajakirjale Akadeemia ja pälvinud parima matemaatikast kõneleja tiitli Eesti Matemaatika Päevadel.

Cesar Harada

Cesar Harada

Cesar Harada on prantsuse-jaapani päritolu leiutaja, keskkonnakaitsja ja ettevõtja, kes on välja mõelnud unikaalse ookeanikoristusroboti Protei ning ülikerge maismaakulguri, mis tõestab, et võimsad masinad ei pea tingimata kasutama palju energiat.

Cesar on lõpetanud Londoni Kuningliku Kunstikolledži disaini koostoime (design interaction) erialal, mis tootedisaini kõrval tegeleb ka nende keskkonnamõjudega, lisaks on ta õppinud tööstusdisaini ja animatsiooni.

Ta on uurinud New Orleansis naftareostust, Jaapanis radioaktiivsust ja 2012. a TEDxSummitil esitles Cesar Proteid – mehitamata purjetavat robotit, mis on mõeldud reostuste kiireks likvideerimiseks. 2013. a purjetas Cesar ümber maailma algatusega „Unreasonable at Sea“, et tutvustada Proteid erinevatele keskkonnaprobleemidega kimpus olevatele kogukondadele.

Cesar on pidanud loenguid disaini ja keskkonna koosmõjust Londoni Goldsmithi ülikoolis, Hollandi arhitektuuriinstituudis ja mujal, esinenud kõnedega üle maailma ning korduvalt üles astunud ka TEDx üritustel. Ta on TED Fellows programmi liige.

http://www.cesarharada.com/

Kaupo Kikkas

Kaupo Kikkas

„Poeet fotokaameraga“ iseloomustab Kaupo Kikkast,  tundliku pildikeelega fotograafi tabavalt. Kaupo on pildimeistrina saavutanud tunnustuse kaunite loodusfotode ja ilmekate portreedega.

Pildimaailm haaras Kaupo endasse juba koolipõlves, kui algeline digikaamera ta ära võlus. Hiljem läks ta fotograafiat õppima Soome, tema oskuseid lihvisid tööaastad reklaamipiltnikuna. Nüüdseks pühendab Kaupo palju aega kunsti- ja portreefotodele.

Kaupo rändab palju ringi ja tema reise meenutavad imetlusväärsed fotoseeriad, mida võib näha ka raamatus „Amazonas. Elu ainus foto“.

Üheks tema lemmikobjektiks portreežanris on muusikud, keda ta on pildistanud üle terve  maailma: Arvo Pärt, Kristjan Randalu, Dianne Reeves on vaid mõned nimed. Ehk on põhjuseks, miks just muusikute fotod Kaupol nii hästi õnnestuvad, tema enda muusikaline haridus.

Viimasel ajal tegutseb Kaupo ka Fotomuuseumi kuraatorina.

http://www.kaupokikkas.com

Merle Maigre

Merle Maigre

Merle Maigre on kaitse- ja välispoliitika ekspert, Vabariigi Presidendi julgeolekunõunik, kes on tegelenud NATO koostöö ning Ukraina kaitse-ja julgeolekupoliitika küsimustega.

Merle on õppinud Tartu Ülikoolis ajalugu ja USA-s Middlebury kolledžis rahvusvahelisi suhteid, täiendanud end Prantsusmaal ja Itaalias ning kaitsnud Londoni King’s College’is magistrikraadi sõjateaduste alal.

Ta on töötanud välisministeeriumis ja kaitseministeeriumi NATO büroos ajal, mil Eesti valmistus NATO-ga liitumiseks ja Kiievis NATO Ukraina esinduse asejuhina, koordineerides Ukraina julgeolekusektori reformi. Ka Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuse teadurina keskendus Merle eelkõige Ukraina kaitse- ja julgeolekupoliitikale. Enne riigipea julgeolekunõunikuks asumist töötas Merle NATO peasekretäri poliitikaplaneerimise üksuses Brüsselis.

Seega pole imestada, et Merle on pälvinud maineka Marshalli fondi Asmuse stipendiumi, mida jagatakse silmapaistvatele noortele välispoliitikaekspertidele. Tema välis- ja julgeolekupoliitika teemalisi analüüse saab laiem avalikkus lugeda Diplomaatia veergudelt.

http://www.diplomaatia.ee

Praktiline info

TEDxTallinn 2014 toimub 9. mail terve päeva, algusega 09:00 Kumu auditooriumis, aadressil Weizenbergi 34 / Valge 1.

 

Asukoht

Kumu Kunstimuuseum

Oleme lõpuks tagasi siin, kus kuus aastat tagasi TEDxTallinn alguse sai. Sel kohal on eriline tähendus — 2009. ja 2010. aasta TEDxTallinnal sündis siin kümneid sütitavaid kõnesid, mis on meil südames tänaseni.

Kumu on 2006. aastal avatud kaasaegne muuseumihoone, kus eksponeeritud eesti kunsti paremik läbi ajaloo loob TEDxTallinnale ideaalse inspireeriva õhkkonna. Kumu roll on olla haridus-, aga ka meelelahutuskeskus, kunsti ja kunstielu taganttõukaja, uurimisinstituut, stabiilsuse sõnumit kandev mõtisklemise paik, elamuste loomise-saamise koht, tähenduste looja ja selgitaja.

Auditooriumis on 250 kohta – just paras arv, et kuulajaid ei oleks liiga vähe ja esinejatel sünniks auditooriumiga intiimne ja soe side.

 

Saabumine

Jalgrattaga

TEDxTallinna meeskond soovitab alustada päeva värskendava rattasõiduga, Kumu juures ootab su kaherattalist ka oma parkla.

Autoga

Kui tuled autoga, siis parkida on võimalik Kumu parklasse, mis asub Valgel tänaval. Parkimiskohti on piiratud arv!

Ühistranspordiga

Tramm nr. 1 saabub Kadrioru pargi südamesse, et ilusal maikuu hommikul jalutada läbi pargi Kumusse.

 

Kuidas võtta päevast maksimumi?

Tule õigel ajal

Kuna kõnesid salvestatakse, siis me ei soovi saalis tekitada lisamüra ning palume kohale tulla kokkulepitud ajal.

Keskendu kõnedele

Me ei soovita kaasa võtta süle- või tahvelarvuteid ega muud, mis keskendumist segaks. Tee sellest endale üks eriline päev väljaspool töömelu!

Loo kontakte

TEDxTallinn usub, et jagatud ideedes on vägi. Võta piisavalt aega, et suhelda esinejate ja teiste kuulajatega ning jagada muljeid.

 

Twitter

#TEDxTallinn

 

Pressikontakt

tedxtallinn@gmail.com

 

Pangarekvisiidid

Tulekul

Registreeru

Sündmusele registreerimine toimub kahes etapis, kuna KUMU auditooriumis on kohti vaid 250 inimesele ja TEDi formaat eeldab, et see hulk moodustub neist, kes südamega asja juures on – esmase valiku teeme eelregistreerimisel vastatud küsimustiku põhjal. Registreerumine on avatud 23. aprilli südaööni. Valikust teavitame 25. aprillil e-postiga, misjärel palume tasuda kolme päeva jooksul valitud osalustasu. Osalustasu katab toitlustuse, esinejate transpordi ja sündmuse läbiviimise kulud, kuivõrd TEDxTallinn on mittetulunduslik ja vabatahtlike korraldatud ettevõtmine.

Tegijad ja toetajad

TEDxTallinnat korraldavad vabatahtlikud entusiastid, keda motiveerib mõte lüüa kaasa inspireerivate ideede jagamisel, heade inimeste kokkutoomisel ning meie ümber sageli märkmata jäävate tegijate väljatoomisel. Kevadel 2009 läbi Facebooki kokku tulnud TED-ist inspireeritud seltskond on olnud pidevas muutuses, kasvanud, kahanenud ja formeerunud just selliseks, nagu ta parasjagu on. Ootame endi sekka alati uusi tegijaid. Kui tunned, et võiksid üks selline olla, võta meiega ühendust.

 • Aljona Galazan

  koht

 • Annika Tallinn

  programm, esinejad

 • Edgar Špongolts

  ühisvaatamised

 • Elo Kiivet

  kommunikatsioon, koht, lava

 • Henri Laupmaa

  välissuhted

 • Jannus Jaska

  osalejakogemus

 • Kadri Kontus

  lavakujundus

 • Karl Ots

  labor(atoorium), tehnika

 • Madis Sein

  külastajakogemus

 • Mihkel Tepp

  lava ja tehnika

 • Oliver Kadak

  litsents, finants, esinejad

 • Piret-Klea Velleste

  kommunikatsioon, kaasamine

 • René Lasseron

  finants, tugi

 • Tanel Kärp

  külastajakogemus, disain

 • Teve Floren

  programm, esinejad

 • Triin Sinissaar

  esinejad, tõlge

 • Ulrika Rosenblad

  kommunikatsioon

 • Vivian Siirman

  kommunikatsioon

TEDxTallinnat toetavad

 • Hotell Euroopa
 • IM Arvutid
 • RGB
 • Tallinna linn
 • Telema
 • Capital Mill

 

Kui soovid saada toetajaks, siis saada meile kiri tedxtallinn@gmail.com